איפה להתגרש

הרב שלמה אבינר

[ראיון]

 

ש: לצערנו יש גירושים רבים, והאשה שואלת האם עדיף בבית דין רבני או בבית משפט?

ת: אין שאלה.  חייבים לפנות לבית דין רבני, התורה היא מעל כל חוקי הגוים גם אם הם אומצו על ידי מדינתנו.  ידועים דברי רש"י על הפסוק אלו המשפטים אשר תשים לפניכם – ולא לפני ערכאות של גויים.  וכן דברי הרמב"ם בסוף הלכות סנהדרין, שהפונה לערכאות של גויים מרים ידו בתורת ישראל.  ערכאות של גויים, הכוונה לאו דווקא שהשופטים הם גויים אלא גם המשפטים הם של גויים.

ש: אבל יש טוענות רבניות יראות שמים ועורכות דין יראות שמים שמייעצות לנשים לפנות דווקא לבית משפט, בטענה ששם זכויותיהן תכובדנה יותר מאשר בבית דין רבני.

ש: איני יודע אם זה באמת ככה.  אבל יש פתרון שלישי יותר טוב: להגיע לבית דין רבני עם הסכם חתום בין שני הצדדים לגבי ארבעת הנושאים השנויים במחלוקת בגירושין: חלוקת רכוש, גובה מזונות, משמורת  ילדים, הסדרי ראיה.  ואז בית הדין הרבני מאוד מאושר ועושה מלאכתו במהרה.

ש: ואיפה ישיגו הסכם כזה?

ת: בשירות לגישור משפחתי, כלומר יועץ גירושים שמסייע לשני הצדדים להגיע להסכמה לגבי ארבעה נושאים אלו.  ויש לגישור המשפחתי שלוש יתרונות גדולים:

א.      התהליך מהיר, כאשר בבית דין או בבית משפט היא עלול להימשך שנים ולגרום עוגמת נפש רבה.

ב.      הוא יותר זול לאין ערוך מאשר עורכי דין.

ג.       בני הזוג נשארים חברים, כי אמנם הם מתגרשים, אבל הם עדיין הורים לאותם ילדים, ועליהם לתפקד בהרמוניה מירבית.  יותר ממה שילדים נהרסים על ידי גירושין, הן נהרסים על ידי הטינה בין ההורים.

ש: אז אם הם הופכים לחברים טובים, למה להתגרש...

ת: זו לא בדיחה.  בגישור המשפחתי, הם מגלים שיש יכולים לדבר יחד ולהסתדר יחד, ואחוזים גדולים מחליטים לא להתגרש.

ש: ב"ה.

ת: כן .עדיף לא להתגרש, אבל אם מתגרשים, אז לא להרוס את הילדים