האם קורונה באמת מסוכן?

הרב שלמה אבינר

 

האם הוראות משרד הבריאות לגבי קורונה הן מופרזות או שמא להיפך אינן מספיקות?

כמובן, רבנים אינם רופאים.  התורה ציותה לשמוע לרופאים, ואם יש חילוקי דעות ביניהם, אז ללכת על פי רוב.  הרמב"ן, בספרו תורת האדם, שער הסכנה, כותב שאם רופא גרם נזק לחולה, הוא פטור, בתנאי שהוא פעל כראוי לפי הזרם המרכזי ברפואה.

לכן בנדון שלנו, יש לנהוג כפי הוראות משרד הבריאות, לא להקל עליהן, אך גם לא להחמיר עליהן, כי זה ישבית לנו את הכלכלה ואת החיים בכלל.

בנושא זה, כמו בנושאים אחרים, יש להיזהר מן הכשל הלוגי של שלילת האמצע, כלומר ראיה בשחור-לבן: או הכל רע או הכל טוב, או שהקורונה היא מגפה עולמית, שתביא את האנושות לקיצה, אפוקליפסה, או שהיא דבר של מה בכך, ואפשר להתנהג כרגיל בכל ענין.  האמת היא באמצע.

אכן הקורונה מאוד דומה לשפעת: חום, שיעול, הצטננות, קשיי נשימה (אבל לא כאב גרון), והיא יכולה להסתבך לדלקת ריאות ועוד מחלות ואפילו מוות. וגם  דרך התפשטותה דומה לשפעת: שיעול, התעטשות, הפרשות, מגע, הן מגע ישיר בחולה, הן מגע בחפצים שחולה נגע בהם.

כיון שזו היתה מחלה חדשה, היא גרמה לבהלה.  100,000 חולים, מתוכם 80,000 בסין והשאר ב-81 מדינות.  3400 מתו, מתוכם 3000 בסין, והשאר בשאר מדינות.  אכן מחלה מאוד מדבקת.

אך בל תשכח שיש מחלות הרבה יותר קשות ויותר מדבקות.  לגבי קורונה, למעשה, מעט מאוד נדבקו, ומתוכם מעט מאוד מתו, ומתוכם רובם היו אנשים בעלי מרכיב בריאותי של סיכון, למשל, זקנים או חולי נשימה.

ובל נשכח, שבארצנו, רבים חלו בשפעת וגם עשרות מתו ממנה.  בארצות הברית כל שנה חולים בשפעת רגילה עשרות מיליונים, מאושפזים מאות אלפים, ומתים עשרות אלפים.  יש גם שפעת לא רגילה, כגון מגפות של שפעת שהתפשטו בעולם וקיבלו שמות שונים: שפעת החזירים, מתו 100 אלף - 400  אלף.  שפעת הונג-קונג, 750 אלף - 1 מיליון.  שפעת רוסית, 1 מיליון.  שפעת אסיאתית, 1 מיליו -1.5  מיליון.  שפעת הספרדית, 40 מיליון!  לכן, אנא לא להיתפס לבהלה.

מאידך, להישמע להוראות משרד הבריאות, כדי לצמצם כמה שאפשר התפשטות המחלה:

א', לשמור על בידוד בקפדנות, כולל עבור הליכה לבית הכנסת.

ב', להשתעל ולהתעטש בתוך ממחתה, ואם אין, אז בשקע המרפק.

ג', לא ללחוץ יד, ואם לחצו, לרחוץ עם מים וסבון.

ד', לא לנשק מזוזות, ספרי תורה, סידורים וחומשים ציבוריים.  ואם נשקו, לרחוץ שפתיים.

ה', אבל מי שגר עם אדם בבידוד, יכול לצאת מן הבית באורח חופשי.

ו', באופן כללי, להקפיד על הגיינה.  כל השנה יש להקפיד, קל וחומר עתה.

זה הכלל, להישמר אך לא יתר על המידה.  בספר מסילת ישרים סוף פרק ט, מוסבר שיש יראה ראויה ויש יראה שוטה.  היראה הראויה היא שד' ברא את האדם עם שכל כך שיישמר מן הדברים המזיקים.  מאידך יש יראה שוטה, של המוסיף שמירה על שמירה.  ההבחנה ביניהם היא אם שכיח היזקא, הנזק שכיח, או "מה שיוכל להיות שיהיה אפשרי שיבוא".  אכן ביטוי נפלא!

וכרגע לא מצאנו תרופה לקורונה, נקוה שנמצא, אך בינתיים זו מחלה שחולפת מעצמה, בחסדי ד' עלינו.