האויב החדש של המין האנושי: הפלסטיק!

הרב שלמה אבינר

 

הפלסטיק הוא יצור  דומם, אך בשקט הוא כבש את הימים בעולם, במיוחד האוקיאנוס הפציפי.  אנחנו כבר אחרי המעשה.  נרדמנו בשמירה.  הוא כבר השתלט.

אכן ייצורו זול מאוד.  כחמישית הנפט העולמי משמש לזה.  לכן הוא מתרבה במהירות עצומה בכלים חד פעמיים.

אך, אל תטעו, כלי פלסטיק חד-פעמי כלל אינו חד-פעמי, הוא כמעט נצחי.  לוקח לו 400 שנה להתפרק.  חלק גדול נספג בטבע ובמיוחד בימים.  הצולל בימים, שט בתוך עננים של פלסטיק, בעלי מראה פוקליפטי.

יתר על כן, לפני כעשרים שנה, גילו באוקיינוס הפציפי, יבשת שמינית, יבשת של פסולת פלסטיק, גדולה פי 70 ממדינת ישראל, ויש עוד 4 כאלה.  בעונת הגשם, אותם איים מתפרקים ושוב מתקבצים מחדש כל שנה, עקב הרוחות והזרמים התת-ימיים.

כל שנה מיליוני טונות של פלסטיק נשפכים לים והכמות הולכות וגדלה, כך שזיהום הפלסטיק Plastic Pollution הולך וגדל. ההערכה היא שבעוד שלושים שנה יהיה באוקיינוס יותר פלסטיק מאשר דגים.

אך יש גרוע מזה: מקרופלסטיק, כלומר חתיכות קטנות בגודל כמה מילימטרים, שאי אפשר לראות אותם, והם ממלאים את האוקיינוסים.  אז 20% מהדגים אוכלים אותם, או אוכלים יצורים ימיים שאוכלים אותם, ובסוף אנו אוכלים את הדגים ומתמלאים פלסטיק.  וכן יתכן שיהיו מקרופלסטיקים במי השתיה ובמלח.  כך שבממוצע אדם אוכל 5 גרם פלסטיק כל יום.

לכן, אינינו מדברים על אקולוגיה בתור עיקרון עליון עצמי, Deep Ecology, שלפעמים מתאכזר לאדם עצמו.  אלא בדבר פשוט ותועלתני לאדם.

אז ,מה הפתרון?

א', ניקוי האוקיינוסים.  יש יוזמות כאלה בכל העולם, אך כמובן זה ייקח זמן.

ב', חקיקה האוסרת ייצור כלים חד פעמיים מפלסטיק או קלקר, שאינם מתכלים: סכו"ם, צלחות, כוסות, קשים, בקבוקים.  זה כבר קיים בכמה מדינות.  עוד לא במדינתנו.

ג', לא לזרוק כלים אלה בטבע, בשטחים ריקים, ביערות, בנהרות, בים, בשפת הים ועוד,  אלא בפחי אשפה.

ד', לא רק בפחי אשפה כללים, אלא בפחים ייחודיים לכל מין, לשם מחזור.

ה', לצמצם כמה שאפשר את הצריכה בכלים חד פעמיים מפלסטיק.  אמנם זה נוח מאוד, כי אין צורך לשטוף כלים, אך ננאמץ כמה שנוכל.  זה לא כל כך קשה לשטוף כוס זכוכית.  במדינת ישראל, כל שנה משתמשים ב-3 מיליארד כוסות מפלסטיק!

וגם להשתמש בכלים חד פעמיים מתכלים, כגון מנייר, במבוק, עלי תירס וכדומה.  נכון שהם יותר יקרים, אך נתאמץ.  גם לא נשתמש בשקיות פלסטי חד פעמיות, אלא בשקיות בד וכדומה.

לצערנו, גם הים שלנו, הים התיכון, מזוהם.  הוא מהווה 1% מימי העולם, אך מכיל 7% מפסולת הימים.

כמובן, שיש ארצות הרבה יותר נגועות מארצנו.  אך אין זה מנחם.  למשל בפליפינים, עובר באמצע העיר מנילה, נהר של פלסטיק מזוהם ורעיל המוביל מחלות!

ולבסוך אולי בשורה טובה.  אולי. יש זחל של פרפר, הנקרא Galleria Mellonella, באנגלית Greater Wax Moth, ובצרפתית Fausse teigne de la cire, שאוכל דונג וגם פלסטיק.  יש לו אנזימים שמאפשרים לו זאת.  רק נשאר לנו ללמד אותו לשחות...