עבדים היינו, וכבר לא, אבל יש עדיין

הרב שלמה אבינר

 

עבדים היינו לפרעה במצרים ועתה בני חורין.  אבל בעולמנו, יש עדיין עבדות, לצערנו.  אנו אוהבים את כל המין האנושי, אנו מתפללים עבורו כל יום בעלינו לשבח.  כמובן, אנו אוהבים יותר את עמנו.  אבל את כל האדם עלי אדמות, אנו אוהבים. לכן אנו מאוד כואבים על כך, שעדיין יש עבדות בעולם, הן עבדות רשמית, הן אנשים עובדים אך הם במעמד גרוע כמו עבדות.  להיות עבד, הן מסוג זה, הן מסוג זה, זה איום ונורא.

ויותר אנו כואבים על כך שיש כל כך הרבה ילדים שעובדים בעולם, בתנאים מחפירים.  הנה מספרים מדו"ח ארגון העבודה הבינלאומי משנת תשע"ו:

-          218 מיליון קטינים מגיל 17-5 מועסקים.

-          מתוכם 73 מיליון מועסקים במקצועות עם סיכון גבוה כגון חיילים-ילדים, זנות, בלדרות סמים.

-        48% מהילדים העובדים הם בגיל 11-5, 25% בגיל 14-12, 24% בגיל 17-15.

למה הם עובדים? -  כי בלי זה, אין מה לאכול בבית, פשוטו כמשמעו.  יש אפילו משפחות שעבודת הילדים היא המפרנסת את כל המשפחה.

כמובן, יש בעולם חוקים רבים שמגבילים את עבודת הילדים, בגיל, בשעות עבודה, בסוג העבודה שאינו מסכן בריאות, וכן שלא יפגעו באפשרותם ללמוד בבית ספר.  אך למעשה, ילדים עובדים באופן שהורס להם את החיים, במיוחד מדינות עניות.  עקב זה, הם לא הולכים לבית ספר, אינם מתפתחים, הם יעבדו אחר כך בעבודה עם שכר נמוך, ובסופו של דבר לא יצאו ממעגל העוני, דור אחר דור.  ואין צורך לומר שילדים אלה מקבלים שכר אפסי, אבל אין להם ברירה.  כל שנה אלפים מהם מתים עקב תאונות ומחלות בגלל העבודה.  רשמית אינם עבדים, בפועל הם עבדים.

מה אנחנו, במדינתנו האהובה, יכולים לעשות עבורם.  לא הרבה לצערנו.  יש שהציעו שלא נקנה סחורה ממפעלים שמעסיקים ילדים.  ניצור אוירה ציבורית וכן חקיקה.  זה נראה רעיון טוב וחובה מוסרית.  אבל לא בטוח.  למשל אחרי שארצות הברית הטילו חרם על שטיחים תוצרת נפאל, תוצרת ילדים, לפני כמה עשרות שנים, התברר ש-6000 ילדים פנו לזנות.  וכן אחרי שחוק "הרתעת העסקת ילדים" הוצג בארצות הברית, 50,000 ילדים פוטרו מתעשיית ההלבשה בבנגלדש ופנו לשבירת סלעים במכרות, רוכלות רחוב ואיסוף סמרטוטים ושאר חפצים ממאגרי האשפה.

לצערנו, נראית זו בעיה בלתי פתירה כרגע.  אגב, גם במערב, עם המהמפכה התעשייתית, ילדים הועסקו במפעלים וגם במכרות.  סוציאליסטים לחמו כדי להגביל את הגיל ל-10 ומעלה!  עכשיו, במדינות המערב, המצב הרבה יותר טוב, אך הבעיה לא נעלמה כליל.

ומה עם העסקת ילדים בארץ ישראל?  גם כאן היו מאבקים של "הסתדרות הנוער העובד והלומד", וב"ה המצב השתפר, אך עדיין צריך שיפור.  אלו מספרים שהציגה המועצה הלאומית לשלם הילד בשנת תשס"ט: 12% מהילדים בגיל 15-11 עובדים, 3% עד גיל 11, כאשר הגיל החוקי הוא 15 ומעלה.  במה עובדים?  חקלאות, רוכלות, שטיפת כלים במסעדות, סבלות, נקיון ועוד.

באשר לסחר בבני אדם, הוא הצטמצם מאוד במדינתנו, וכן הסחר בנשים למטרת זנות, או שזה האחרון נעשה יותר בהסתר.  על כל פנים, זו עדיין בושה וחרפה, והמצב צריך תיקון.  אכן, לפני שאנו באים לתקן שלוש בעיות אלו במדינות אחרות, עלינו לתקן אותן בארצנו.

כי עבדים היינו, אז נבין את אלה שהם עדיין עבדים.