קורונה - סוף העולם?

הרב שלמה אבינר

 

שאלה: האם קורונה היא סוף המין האנושי?

ת: ודאי לא.  אמנם צרה גדולה, אך לא חורבן סופי.  כל כמה שנים יש צרה מסוג אחר, ואנו מתגברים.  גם כאן, זה ענין של חודשים. ב"ה, במדינת ישראל אנו ערוכים היטב.  כמובן יהיה נזק כלכלי גדול, אך לא סוף האנושות.

אך, אם רוצים להיות רציניים, יש באמת שלושה דברים שמאיימים באופן חמור מאוד עלינו  בחורבן האנושות:

א', הריסת הסביבה.

ב', זלזול בבריאות.

ג', היאוש והאדישות.

נעבור עליהם, אחד אחד, ונראה מה הפתרונות.  כמובן, אין לנו נביאים לדעת עתידות, אך יש לנו כלים מדעיים סטטיסטים כדי לשער משברים צפויים.

א', הריסת הסביבה

אנו מזהמים את האוויר, את האוקיאנוסים, את הנהרות ואת היערות על ידי פסולת תעשייתית, כולל פסולת גרעינית.  אם זה ימשיך ככה, אז הצמחים, בעלי החיים והאדם ייכחדו.  למשל, נפט בוער מייצר פחמן דו-חמצני, שמשנה את האטמוספירה ומתוך כך את האקלים.  פסולת כימית גורמת לחומציות הגשם, מה שמשמיד עצים ומתוך כך מקור החמצן בעולם.  מוצרי פלסטי ממלאים את האוקיאנוסים, ועוד כמה שנים יהיו מהם יותר מדגים.

הפתרון: אנרגיה בטוחה: רוח, מים, שמש, גלים.  פיקוח חמור על יצירת כל מיני פסולת תעשייתית.  הקושי: צריך פיקוח בינלאומי חמור, מתוך הסכמת כל מדינות העולם.

ב', זלזול בבריאות

ב"ה הרפואה המודרנית מתפתחת באופן פלאי, ותוחלת החיים עולה.  אפשר למנוע מחלות רבות, תת-תזונה והזיהום הסביבתי.  אבל האנשים מזלזלים בכל הנ"ל.  אפשר להשיג מזון בריא, אך אנשים מעדיפים מזון מעובד, אפילו לתינוקות במקום חלב אם.  הם שבויים בהרגלים מסוכנים: עישון, אלכוהול, סמים.  מדינות שלמות מעדיפות להפנות תקציבי עתק לכל מיני דברים ולא לחיסונים.  יש עלי אדמות די מזון והותר, לכל המין האנושי, אך זורקים כמויות ענק משיקולים מסחריים.

הפתרון: חינוך לבריאות עקשני ובלתי פוסק, בכל העולם.  וגם אכיפה מירבית.

ג', יאוש ואדישות. 

האדם המודרני חש חיים חסרי משמעות, בלבול של אובדן ערכים, בדידות, אדישות.  אבדן אישיות.  חוסר מטרה בחיים.  הרס התא המשפחתי.  חוסר השתייכות לקהילה.  פער גדל בין עשירים לעניים.  התגברות הפשע.  התמקדות בזכויות הפרט.  האדישות הזאת, היא גם סיבה לזיהום הסביבתי, ועלולה לגרום לשימוש רשלני של כלי נשק קטלניים במימד עולמי.

פתרון א. המדינות צריכות להתמקד בבעיות אלה, העמוקות וארוכות הטווח, ולא רק בכלכלה, בבטחון ובמדיניות.  קושי: מדינאיים רק מתעסקים בטווח הקצר, העם לוחץ עליהם, והם מעונינים בהישרדותם הפוליטית. 

פתרון ב.  התקשורת שהיא בעלת השפעה כבירה, היא שתיקח על עצמה משימה חיונית וגורלית זו.  קושי: התקשורת בעצמה משועבדת לבעלי ההון והשלטון, היא חותרת למצוא חן בעיני הציבור, לכן עסוקה במכנה המשותף הנמוך ביותר, מלאה השמצות, שנאה ותועבות מכל סוג. 

פתרון ג. התקשורת העממית הדמוקרתית האישית תכבוש את העולם מתוך גישה אחראית, כפי שקרה בכמה פרשיות.  "ממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם".  קושי: העם בעצמו שקוע עמוק בעניינים נמוכים ושפלים להחריד. "אין אסיר מתיר עצמו מבית האסורים".  לא כולם, אך רובם.  תמיד היו אנשים אידיאליסטים במין האנושי, אך קולם הושתק על ידי ההמון.

הפתרון הכללי

עם שיתרומם על במותי ארץ ממלכת  כהנים.  הכהן משפיע באומה, בעיקר לא על ידי חכמתו, אלא על ידי קדושתו האישית שמקרינה על הבאים במגע איתו.  ממלכת כהנים על ידי עצם מציאותה תקרין טהרה ומוסר ואחריות ורצינות על כל המין האנושי.  זה אמנם חזון רחוק, אבל בטוח.