עשר תמיהות בפרשת דומא

הרב שלמה אבינר

 

בקיץ תשע"ה נזרקו שני בקבוקי תבערה על בתים בכפר דומא ועקב זה  נהרגו שלושה ערבים.  יהודי בשם עמירם ב"א הואשם, והוא יושב בבית הסוהר ארבעה שנים.  אך יש תמיהות גדולות וסתירות גדולות בפרשה זו.

א', כוחות הבטחון טענו שהנאשמים שייכים לקבוצה המכונה "קבוצת מרד", השואפת לבצע פעולות אלימות נגד ערבים, כדי לגרום למלחמה בין ערבים ליהודים, ובכך להפיל את השלטון ולהמליך מלך כהלכה.  כל זה נעלם כלא היה.

ב', היו לפני כן הצתות בכפר דומא על ידי ערבים, עקב סכסוך חמולות, וכן לאחר מכן, סך הכל לפחות חמש, אז איך כה בטוחים שהצתה זו היתה על ידי יהודי?!

ג', מצלמות ההבטחה צלמו רכב שמגיע, הערבים שם דיווחו על שנים, אך בכתב האישום נגד עמירם ב"א, כתוב שהוא בא ברגל.

ד', יש ערבים בכפר שראו שני רעולי פנים ויש שראו ארבעה.

ה', האישום הוא על זריקת בקבוקי תבערה, אך שכנה אמרה שראתה שזרקו צמיג בוער לתוך הבית.

ו', על שני בתים בכפר נמצאו כתבות גרפיטי "יחי המלך המשיח" ו"נקמה", אך אינן מאותו כתב.

ז', השב"כ קיבל אישור לחקור עמירם ב"א תחת עינויים קשים, כדי למנוע פיגועים עתידיים, מה שמכונה "פצצה מתקתקת", ובסוף התברר שלא זו היתה המטרה, ושהעינויים היו בלתי חוקיים.

ח', אחרי שנחקר בעינויים, הוא הודה, ולאחר מכן הוא חזר מהודאתו, והסביר שזה בגלל העינויים, ואכן בית משפט פסל את הודאתו.

ט', כמה חשודים נכלאו יחד עם מדובב, כלומר שוטר מחופש לאסיר, ועקב זה הודו על כל מיני דברים, אך לא על פרשת דומא.

י', נאשם נוסף, קטין, גם נחקר בעינויים, מסר שלוש גרסאות שונות, וגם הן נפסלו על ידי הפרקליטות. מרוב עינויים הוא הגיע לנסיון התאבדות.  בבית המשפט הוא פרץ בבכי וביקש לסיים את חייו.  רק אחרי שנתיים וחצי כלא, הוא שוחרר.

*

אנו מבינים שיש לחץ ציבורי ותקשורתי כבד לגילוי הפוגעים והענשתם, אך כך ההתנהלות הזו מאוד תמוהה, ועד כה האשימו לשוא הרבה אנשים נוספים, שהתבררו כחפים מפשע.