לשר הבטחון החדש יש הומור

 הרב שלמה אבינר

[ראיון]

 

ש: כיצד להתיחס לאמירתו של שר הבטחון החדש שלנו: שלמות העם קודמת לשלמות הארץ?

ת: זה סימן שיש לו הומור.  והומור הוא סימן של חוסן נפשי.  בדיחה טובה על חשבון הערבים. יישר כח.

ש: למה זו בדיחה?

ת: שר הבטחון בודאי רוצה גם שלמות הארץ וגם שלמות העם.  אנו מכירים אותו.  הוא אמר זאת כי הוא יודע שהערבים לעולם לא יסכימו לכלום – לא עם שלמות העם, ולא עם שלמות הארץ ולא עם שלמות שום דבר.  הם אפילו לא מסכימים עם שלמות העם הערבי ורוצחים אחד את השני נון-סטופ יותר מאלף שנה.  עתה רצחו קרוב לחצי מיליון סורים.  ומי נותן טיפול לפצועים שלהם בצפון? – בתי חולים שלנו!

ש: ולגופו של ענין, מה קודם – שלמות העם או שלמות הארץ?

ת: אין שום סתירה.  עם שלם עם ארץ שלמה.  כך סוברות וכך מתנהגות כל המדינות שבעולם.  אין אחת מהן המוכנה לוותר לא על שלמות עמה ולא על שלמות ארצה.

ש: דוגמה?

ת: ארצות הברית!  מלחמת האזרחים בה נהרגו 700,000 אמריקאים פרצה בגלל הרצון שתהיינה שתי מדינות לשני עמים.  לבסוף, כידוע, אחרי מלחמה עקובה מדם, ארצות הברית הם ארץ אחת לעם אחד.

ש: נחזור למדינה שלנו וננסח זאת כך, מה עדיף: שלום או שטח?

ת: גם שאלה זו חסרת משמעות, הן מבחינה מעשית, הן מבחינה עקרונית. 

א. מבחינה מעשית, כי מאז קום המדינה הערבים מסרבים לכל יזמת שלום ועסוקים במלחמה ובטרור.  ואדרבה כל נכונות לוותר גורמת לשפיכות דמים, כפתגם הקדמון: העושה את עצמו שה, הזאב אוכלו.

ב. מבחינה עקרונית, "ארץ ישראל אינה קנין חיצוני לאומה", כדברי מרן הרב קוק בתחילת ספרו אורות.  הארץ היא חלק מן העם.  משל למה נדבר דומה?  אדם אינו מוותר על חצי אשתו בשביל שלום.  ואכן הנביא ישיעיהו מדמה את הקשר בין עמנו לארצנו לקשר בין איש לאשתו.

ש: ובסיכום?

ת: ארץ זו נקראת ארץ ישראל ולא ארץ ישמעאל.