חיילי הדממה

 הרב שלמה אבינר

 

שאלה: הציעו לי לעבוד בשב"כ.  אני מתלבט, כי שמעתי דברים קשים עליהם?

תשובה: למה אתה מאמין דברים בלי לבדוק.  ובכלל וכי יעלה על הדעת שמדינתנו יכולה להתקיים בלי שב"כ?  לא רק שזו עבודה קשה, אלא גם אינה זוכה להערכה.  זו עבודת קודש, כשאר עבודות הבטחון.

כמובן, הם אינם מלאכים, אך אף אחד לא מלאך, לא אני, לא אתה ולא הם.  אבל הם גיבורים, הם אוהבים את עם ישראל ואת ארץ ישראל.

אגב, יש שם הרבה אנשים יראי שמים, וגם בוגרי ישיבות.  אך גם החילוניים הם איכותיים, עם דרך ארץ שקדמה לתורה, עם מידות טובות, אנשים עדינים וטובים.  כן, תתפלא!

אכן, תפקידים כבדים ואחראיים מוטלים על אותם חיילים בלי מדים: מלחמה נגד הטרור, אבטחת אישים, אבטחת מקומות חיוניים, כולל מטוסים ישראליים ושדי תעופה, וגם סיכול ריגול, ולצערנו יש גם צורך באגף יהודי, ועוד ועוד.  אחרי קום המדינה, היה צורך לגלות באוכלוסיה מרגלים עבור רוסיה.

כן, עבודה אחראית: איסוף מידע, התראה בזמן אמת, ויחידה מבצעית מסווגת של לוחמים מומחים בלוחמה חשאית, ועוד ועוד.

נכון, הם לא מלאכים, הם מידי פעם עושים טעויות כמו כל אחד.  רק מי שלא עושה כלום, אינו טועה.  פתגם ידוע בישיבות: עם הארץ לעולם אינו טועה בתוספות.  וכאשר הם טועים, הם משלמים ביוקר: התפטרות ראש שב"כ ועוד בכירים.  זכורה פרשת קו 300 בה שני מחבלים הוצאו להורג על ידי השב"כ, פרשת הקצין הצ'רקסי שנאסר באשמת שוא, המחדל הנורא של רצח רבין, הסוכן המדיח "שמפניה".  וכן תלונות מתמידות על חקירה בעינויים.  וכנראה היו עוד טעויות, אבל לא הגיעו לידיעתנו. אך, כמו שאומר ספר הכוזרי: אשרי מי שעוונותיו ספורים.

ולעומת זה, אין ספור הצלחות עצומות.  מישהו חושב שזה קל לסכל אינתיפאדה?  פיגועי התאבדות?  "אינתפאדת הבודדים" בדקירת סכין?  אין סוף להישגים המרשימים של השב"כ שלנו!  אין לדמות את הצלחותיו על אף הקשיים לאלו של מדינות אחרות ששם המצב יותר קל.  שלא לדבר על כך שמאז הגרוש מגוש קטיף, אין לשב"כ בסיס מודיעיני שם.  איזה כשרון בסיכולים הממוקדים של מנהיגי הרצח והפוליטיקה!

וזה בכלל לא קל לעבוד כאשר החוק אוסר שימוש בלחץ פיזי בחקירות, - מלבד במקרה של "פצצה מתקתקת".  אפשר לנחש שבכל זאת השב"כ משתמש עדיין בשיטות שונות של עינויים.  בטוח שמידי פעם הוא עושה דברים בלתי מוסריים.  הפיתוי גדול מאוד במקצוע זה.  ובכל זאת אין להיכנע לאותו פיתוי.

זו סוגיה פילוסופית-מוסרית כבדה מאוד, כמה מותר להשתמש באלימות במקצוע זה, איפה הגבול בין מוסריות לבין יעילות.  ואנו, תלמידי משה רבנו, אומרים: המטרה אינה מקדשת את האמצעיים.  אך אנו מבינים שלא תמיד פשוט לדעת את הגבולות ואנו מבינים שיש נכשלים.  ואנו גם מבינים שלפעמים יש לומר "אל תהיה צדיק הרבה".

לכן, ידידי היקר, אם חשקה נפשך להצטרף לחיילי הצל, לך, וד' יהיה בעזרך, שגם שם תשמור על גבולות המוסר.