כמה עובדות על הגדודים המעורבים

 הרב שלמה אבינר

 

צבאנו הנפלא. אנו נאמר על צבאנו מה שמרן הרב קוק אמר על אומתנו: "האהבה הגדולה, שאנחנו אוהבים את אומתנו, לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אבל הננו מוצאים את עצמיותה, גם אחרי הבקורת היותר חפשית, נקיה מכל מום.  כולך יפה רעיתי ומום אין בך" (אורות עמ' קמט).  אין סתירה: בפועל יש מומים באומה. אך בעצמיותה, בנשמתה, מום אין בך.  כן הצבא, בפועל יש דברים שצריכים תיקון.  אך עצם העובדה יש לנו צבא, זה פלא פלאים עצום.

 

מבחינה כמותית - יש ארבעה גדודים מעורבים (קרקל, ברדלס, אריות הירדן ולביא) + גדודי פלח"ץ (פלוגת חילוץ והצלה) שהם קרביים במידה מסויימת + מוד"ש (מודיעין שדה).  בכל גדוד יש בערך 300-200 חיילים.  אם כן, סך הכל כ-1000.  מתוכם בערך 500 נשים.  מאיפה נשלים?  אם יחזירו את אורך השירות לשלוש שנים, נרוויח עוד 6 פלוגות קרביום (מחטיבות גולני, צנחנים, נח"ל, גבעתי, כפיר, "גבולות שקטים").

 

ספורט - אימוני ספורט הם מעורבים, למרות שבבתי ספר תיכוניים חילוניים הם נפרדים.  הספורט כולל מתיחות, ריצות משותפות, לעיתים קרובות רצים בזוג איש ואשה, וכן קרב מגע.  יש בספורט גם אלמנט מגבש וחויתי בעזרת מוזיקה.

 

סחיבת פצוע באלונקה - בדרך כלל סוחבים אשה על אלונקה כי היא יותר קלה, מה שכולל מגע, וכן עזרה למושכים.

 

הרמת פצוע - ישירות בלי אלונקה, היא בכתף של גבר בחזה של האשה, ואחר הרמתה, היא רכונה עליו.  וכן בהרמה, שכיבה עליה גב על בטן, טרם הקמתה מן הקרקע.

 

הפלת פצוע - תרגיל של פצוע עקב ירי בחזה או בגפיים, החובש צריך לתת מענה ראשוני, מה שכולל הרמת חולצה או הורדת מכנס.

 

נזקים גופניים  - שברי מאמץ ברגליים.  מחייבים אשה לחתום על ויתור תביעה רפואית במקרה של נזק לרחם.  גם נזק נפשי מסויים, כי לוחם זקוק לקשיחות יתירה שלא מסייעת להיות אם.

 

פעילות מבצעים - דוגמה: מוצב עם ששה חיילים, 3 גברים ו-3 נשים, במשך שבועיים, שתי עמדות פעילות ו-4 החיילים הנותרים חופשיים ומשועממים.  באופן רשמי אסור לקיים יחסים אינטימיים בצבא, אך בבקו"ם מחלקים אמצעי מניעה ("קונדום") לכל מתגייס.  וכן מאשרים 2 הפלות לכל אשה על חשבון צה"ל.

פילבוקס  (מבנה חלול בגובה של 3-2 קומות במקום  מבודד ובו חלל עם מדרגות עולות עד שטח עמידה לשם תצפית) - שוהים שלושה ימים יחד, מה שכולל קשרים לא צנועים.  יתר על כן, פעמים רבות הנשים מפחדות, וכבר קרה שבזמן ארוע אמת, הן ישבו על הרצפה ובכו.

 

מארבים - במארב לילה, יש מקום קרוב כדי להתפנות.  אם זה מארב יום, מתפנים לקטנים בתוך בקבוק ולגדולים בתוך שקית קרטון.  מעשה באשה שפונתה לטיפול רפואי כי התאפקה ולא רצתה להתפנות ליד הגברים.