הסמרטפון המוגן אינו מוגן

הרב שלמה אבינר

 

לו חשבת שהסמרטפון מוגן, טעית.  הסמרטפון המוגן אינו מוגן.  הוא משמש סוס טרויאני לוואטסאפ, שהוא בעצמו סוס טרויאני לכל מיני תמונות וסרטים, גם של תועבה.  כל יום מועברים דרכו מאה מיליון סרטי וידאו ושבע מאות מיליון תמונות.  המצאה חדשה של השטן, שעבדו הנאמן בלעם כבר הודיע מזמן: אלהיהם של אלו שונא זימה.

כל מה שאסור, כל מה שמתועב, כל מה שמגעיל, - תמצא בלחיצת כפתור בסמרטפון.  כל הרוע העולמי אצור שם.  אין צורך לטרוח לנסוע למקומות פשע.  הכל נמצא שם בפנים.  בזמנו, גדולי ישראל החרימו את הטלויזיה.  אך לעומת הסמרטפון, הוא כסף קטן.  יש בה אולי מאתים ערוצים.  לעומת זאת באינטרנט יש ארבעה מיליארד אתרים, אשר 85% מהם הם זנות.

ברור שהוואטסאפ אינו רע כשלעצמו, אפשר  להשתמש בו לדברים טובים.  אך זהו ניסיון קשה מאוד שאי אפשר לעמוד בו.  זו מכונית בלי בלמים.  קניון חינם של כל התועבות שבעולם, חיידק טורף מפיץ זוהמה.

בזמנו אחרו חכמי ישראל: ליצנות אחת מוחקת כמה שיעורי מוסר.  עתה נאמר: לחיצת סמרטפון אחת מוחקת כמה שעות אמת, טהרה ויושר.  אין קב ונקי, אין קו נקי.

כל יום אנשים ישרים נהרסים על ידי זה המכשיר.  לא רק בעם ישראל אלא גם במין האנושי.  הוא אסור לא רק מטעם תרי"ג מצוות אלא גם מטעם שבעה מצוות בני נח.

אוי כמה נזקים נגרמים על ידי האינטרנט + פייסבוק + וואטספ + אינסטגרם : ניוון תאי מח, דיכאון, בדידות, אלימות, שיימינג – כלומר הלבנת פנים, לשון הרע, משבר נפשי, - וניכור חמור בתוך המשפחה עד כדי גירושים.

אכן, התמכרות חדשה.  אדם רשום על כמה קבוצות וואטספ ומעיין במכשירו כל חמש דקות, כי עשרות הודעות מחכות. הוא חושש שמא הפסיד משהו וגם אין זה מנומס להתעלם – אבל זה כן מנומס להתעלם ממי שיושב מולו.  מכשיר זה המסיח את הדעת באופן רציף, הופך את האדם לנוכח-נפקד, כל כמה דקות הוא נשאב לעולם אחר, על ידי משאבת זמן אדירה.  הנוער נעשה שטחי, נכה רגשית, אלים, ללא ידידות אמת עם חברים, ללא קשר רגשי עמוק עם המשפחה.  במילה אחת: פחות אנושי.

הוואטספ וכל גרורותיו משפיע על האדם באופן לא מודע, מסלק ממנו מחסום הבושה, מטמא ומטמטם, אופף אותו באוויר מורעל.

על כן לא ייקרא שמו סמרטפון, טלפון חכם, אלא סמרטוטפון, מכשיר טרף הפוף מיראת שמים.  ומי הוא האדם החכם?  - מי שאין לו טלפון חכם.  אלא התם.  לא מי שמלטף בעדינות וברוך את המסך, אלא מי שאוהב את המקום, אוהב את הבריות.