בואו לכותל הרפורמי

[פלייאר רפורמי]

 הרב שלמה אבינר

 

יהודים יקרים, בני כל המין האנושי היקרים, בואו אל הכותל הרפורמי.

זה הכותל קוינו לו, זה הכותל האחדותי, הכולל כל סוגי האחדות.

בכותל הזה, לא תצטרכו להיפרד איש ואשתו, ילדים וילדות, שבו מעורב כאוות נפשכם.

עם כיפה, בלי כיפה, אתה מוזמן.  עם בגד מכסה, עם בגד מגלה, את מוזמנת.

זה הכותל לכל אדם באשר הוא אדם, גם יהודי גם נוצרי.  אנו לא נוצרים, אך אינינו נגד נוצרים.  אל אחד בראנו.  אב אחד לכולנו. אינינו מחרימים נישואים יהודים-גויים.  כולם בצלם אלהים.

גם אינינו מחרימים נישואי איש עם איש, ואישה עם אישה.  אנו משוחררים מהגדרות ישנות.

מה כן אנו מציעים לכם: רחבה מפוארת.  אנו נשקיע בה מיליונים, עשרות מיליונים, מאות מיליונים, הן של מדינת ישראל והן שלנו כדי שיהיה מקום מפואר, לפחות כמו כנסיה נוצרית.

היא תהיה יותר ארוכה מרחבת הכותל הקטנה שתישאר בידי החרדים-האורטודוקסים. היא תהיה מוגבהת.  כל מי שילך לרחבה הישנה יעבור דרך הרחבה שלנו, ויוכל להשוות ולבחור בין אותה רחבה המצומצמת רק לתפילה בסגנון הישן, לבין הרחבה שלנו, המהודרת, המזמינה, הידידותית.

אנו גם נכבד אותכם במזון, בלי להסתבך בהגדרות מיושנות: כשרות, חמץ בפסח, אכילה ביום הכיפורים.  אנו לא נדכא איש.  אנו נכבד כל אדם.

אנו גם נכבד מי שלא ישמור שבת ברחבה שלנו, וכמובן הטקסים שלנו אינם מותנים באמונה באל.

תוכלו לקיים בר מצוה כאוות נפשכם, או בת מצוה.  אנו מתנצלים שלא נוכל לקיים בר מצוה לכלבים, Bark Mitzvah, כפי שנוהגים כמה רבנים רפורמים באמריקה.  אנו סוברים שזו התנהלות חריגה, ואנא לא לראות בה פגיעה בבעלי חיים.

הרחבה הנפלאה שלנו תהיה מקום פגישה אמיתית מלב אל לב בין כולם.  עבורנו הפגישה היא העיקר, היא המטרה, הכותל אינו אלא אמצעי.

ידידים היקרים, אל תחשדו בנו, שאנו מכבדים את הכותל.  בית-המקדש אינו רלוונטי עבורנו, כבר זמן רב, ובעקבותיו הר הבית, וכן כותל התמך שלו, אך מקום זה מהווה עבורנו הזדמנות לפגישה ידידותית.

וכן ידידים יקרים, אל תחשדו בנו שאנו לאומיים.  כידוע, אינינו עולים לארץ אלא במספרים אפסיים, והמדינה אינה מעניינת אותנו.  עם ישראל הינו מעל גבולות טריטוריאליים, ואפילו מעבר לשיוך אתני, ואינינו רואים בעין רעה נישואי יהודי-נכרי.  הגיע הזמן לפתוח את הגבולות החוסמים.

אמנם אנו מאוד מצרים על היזמה החדשה הפירודית לבטל התכנית של כניסה אחת לשתי הרחבות, אלא שתי כניסות נפרדות.

כן, אחים יקרים, בואו להתפלל איתנו.  גם אם אינכם מאמינים באל.  תוכלו לומר: אלהינו ואלהי אבותינו, או אלהינו ואלהי אמותינו.  תוכלו לומר ברוך אתה ד' או ברוכה את ד'.