הסכם האקלים או האם מזג האויר השתגע

הרב שלמה אבינר

[ראיון]

 

ש: לפני שנתיים נחתם בפריז  בין 185 מדינות הסכם האקלים, אך עתה  נשיא ארצות הברית החליט לחזור בו, מה שעורר ביקורת קשה של כל מדינות אירופה...

ת: לא כולן.  נשיא רוסיה הגיב בכך שפיזם את השיר Don't Worry, Be Happy, אל תדאג, היה מאושר...

ש: הוא לא צודק?  זו לא הדרכה נכונה?

ת: לא.  תלוי מתי.  כבר חילוקו הפילוסופים הסטואים בין שתי אפשרויות כשקורה דבר רע.  אם אפשר לשנות, אז פעל כדי לשנות.  אם אי אפשר אז קבל את הדברים כמו שהם, ואל תדאג לשוא.  ופה כן אפשר לשפר את המצב.

ש: נשיא ארצות הברית טוען שהסכם זה הוא לטובת אחרים אך לרעת ארצות הברית.  האם מדינה חייבת להקריב מעצמה לטובת אחרות?  בכל היסטוריה של ארצות הברית הם לעולם לא ויתרו משלהם עבור עמים אחרים.  זה לא מוסרי?

ת: זו הערה נכונה.  אכן מרן הרב קוק כותב: "אין בתכונה של קיבוץ ציבורי בשום אופן אפשרות לנטיה  של החלשת האהבה העצמית, ואינה בה כי אם הירוס מוסרי" (אורות הקודש ג יג).  עם חייב להיות אגואיסטי, כלומר לא מוסרי.  מלבד עם ישראל, שבכך שאנו דואגים לעצמנו, אנו בעצם דואגים לכל המין האנושי, שנאמר ונברכו בך כל משפחות האדמה (בראשית יב ג).

ש: אם כן, אי אפשר לבוא בטענה לארצות הברית.  הרי לא היתה מצידם התחייבות משפטית אלא פוליטית ,ואפשר להשתחרר ממנה תוך כמה שנים.

ש: זו כן שטות מצידם, כי כאשר כל המין האנושי יינזק, גם ארצות הברית יינזקו.  והם כבר ניזוקים על ידי כל מיני הוריקנים ותופעות טבע חריגות קשות.

ש: האם זה בטוח שהאדם אשם בשינוי האקלים?  תמיד היו שינויים אקלימיים קיצוניים על פני כדור הארץ מסיבות טבעיות שאינן קשורות לאדם.  יש מדענים שטוענים שגם מה שקורה עכשיו אינו תלוי באדם.

ש: הם מיעוט קטן.  97% סוברים שהאדם אשם.  כידוע, בתורה הולכים אחרי הרוב, לא רק רוב חכמים, אלא גם רוב רופאים, כגון אם לאכול ביום הכיפורים או לא.  וכן נלך אחרי רוב אנשי המדע.  זה ברור שהפעילות האנושית יוצרת פחמן דו חמצני CO2.  וזה ברור שהוא גורם חימום לכדור הארץ.  אחוז ה- 2CO באטמוספרה נמדד ב-PPM, כלומר חלק למיליון.  לפני העידן התיעוש היה PPM 270, עכשיו זה PPM 400.  קרני השמש שמגיעים לכדור הארץ 70% נספגים ו-30% מוחזרים באינפרה אדום, ואם יש אפקט חממה, חלקים שוב מגיע לכדור הארץ.  גם המתאן CH4 הוא גז חממה, אך הוא נדיר.

ש: אבל זה טוב שחם על פני כדור הארץ, ולא מתים מקור!

ת: ברוך השם.  לולא החממה היתה כאן טמפרטורה ממוצעת של 18- מעלות ועתה זה 15+ מעלות.  אך גם בזה אין להגזים.  למשל "כוכב" יותר קרוב לשמש ובכל זאת הטמפרטורה שלו היא 167 מעלות, לעומת נוגה שהוא יותר רחוק ובכל זאת החום הוא 462 מעלות בגלל יש לו אטמוספרה עם CO2.  זה ברור שבגלל גזי החממה החום הממוצע עלה מאז העידן התעשייתי ב-1.5 מעלות.  אסור שזה יגיע ל-2 מעלות.  בקצב הקיים זה עלול להגיע ל-5 מעלות תוך 100 שנה.

ש: אז מה יקרה?

ת: מה יקרה?!  כבר קורה!  יש איזורי יובש קשים על פני דרום כדור הארץ.  ולעומתם, בצפון יש התעצמות גשמים בצורה מזיקה.  יש גם אירועי טבע חריגים כמו הוריקנים מאוד הרסניים.  גם בארצנו יש מצד אחד ימי שרב קשים מן הרגיל וכן גשמים עם שטפונות,  אעפ"י שסך הכל כמות הגשם יורדת ומפלס הכנרת יורד. מכנים זאת: מזג האוויר השתגע.

ש: ודאי זה מזיק אך בטוח שנתרגל.

ת: זו לא נחמה.  שינויי אקלים טבעיים כגון מסיבות אסטרונומיות הם איטיים אז יש זמן להסתגל.  עתה הם מהירים.  חלק מבעלי החיים נודדים, אך הצפי הוא ש-30% מהמינים ייכחדו.

ש: ומה עם בני אדם?

ת: נכון.  זה יותר חמור, יהיו לצערנו הרבה פליטי אקלים.  מיליונים של מסכנים.  יתר על כן, ההתחממות גורמת להמסת הקרחונים כך שגובה הים עולה.  וכן הוא עולה בכלל התחממות המים שמגדילה את הנפח.  גובה האוקיאנוסים כבר עלה ב-20 ס"מ.  אם זה ממשיך ,תוך מאה שנה הוא יעלה ב-80 ס"מ.  הרבה אנשים גרים על ערי החוף, שתצופנה.  700 מיליון אנשים יחפשו מקום חדש.

ש: אצלנו תושבי תל אביב ונתניה יבואו לגור ביהודה ושומרון...

ת: ברוכים הבאים...  כל המסכנים האלה ממדינות לא מתועשות יסבלו בגלל     ה-2CO שמייצרים מדינות מתועשות, כגון ארצות הברת.  סין 20%, ארה"ב 18%, רוסיה 8%.

ש: איך נוצר הפחמן הדו חמצני?

ת: בעיקר על ידי שריפת פחם, דלק וגז: ייצור חשמל, תעשייה, צריכה ביתית, פליטה מאשפה ומבעלי חיים.  גם כריתת היערות מזיקה, כי זה טבעם לפרק את הCO2-.

ש: מה הפתרון?

ת: להחליף באנרגיה שלא יוצרת :CO2 שמש, רוח, זרימת מים.  וכן לנטוע עצים שיפרקו את ה- .CO2 אם כי לכמות שקיימת עתה, זה יכול לקחת 100 שנה עד שיעלם.  יש עוד רעיונות סופחי פחם Carbon Sink.

ש: האוקיינוס לאט ממיס את הפחמן הדו חמצני?

ת: ממיס, אך נעשה בעצמו חומצי, מה שעלול לגרום נזקים רבים לדגים ולשאר יצורים.  אגב, החום גם מרבה על מיני יתושים מובילי מחלות מסוכנות.

ש: הפתרונות שהוצעו לעיל להמיר את האנגריה לאנרגיה יותר ידידותית לטבע, לכאורה כרוכים במאבקים עצומים נגד התעשיינים, וזה נראה חסר חקוה.  אולי האנשים הפרטיים יכולים לפתור את הבעיה?

ת: זה לא חסר תקוה.  אפשר לחוקק חוקים בכל מדינה ומדינה.אך  ודאי האדם הפרטי יכול לסייע: ללכת ברגל או לנסוע באופניים, לקנות מזון טרי ולא יבוא תלוי תחבורה, לחסוך באנרגיה, למנוע בזבוז באנרגיה, למעט באכילת בשר, לבנות בניה מחוכמת עם כיווני אויר חוסכי אנרגיה ועוד ועוד.  אבל זה רחוק מלפתור את הבעיה.

ש: אבל מבחינה הלכתית האם חייבים למנוע הרס האקלים?

ת: בודאי.  גם יהודים גם גויים.  אין כאן שאלה.

ש: בגלל המדרש שכל שוחרי שמירת הטבע מביאים כאסמכתא?  "בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את אדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הן, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי" (קהלת רבה ז)?.

ת: לא.  זה לא קשור.  עיין מסילת ישרים פרק א שמדובר שם בקלקול רוחני על ידי עבירות.

ש: אז אולי בגלל ונשמרתם מאוד לנפשותיכם?

ת: לא.  זה מדובר בסיכון מיידי למות.  עיין רמב"ם הלכות רוצח ושמירת נפש.  אם זו סכנה איטית מצטברת, זו מידה רעה, עיין רמב"ם הלכות דעות פרק ד'.  אבל כאן, ודאי שיש נזק, אך סכנת נפשות היא מאוד רחוקה.

ש: אז אולי מדין גרמא, או אפילו גרמי שזה נזק בטוח ואדם חייב לשלם, אך גם גרמא שאין הנזק בטוח, לכן אדם פטור מלשלם, ובכל זאת זה אסור?

ת: גם לא.  זו גרמא רחוקה מאוד, וגם הגרמא של כל אחד היא אפסית.

ש: אז אולי בגלל שיש מידה טובה להסתפק מההכרחי ולא לשקוע במותרות?

ת: זה ודאי טוב מאוד אך זו לא חובה, אלא מידת הפרישות, עיין מסילת ישרים פרק יג, שזו מידתם של יחידים.

ש: אך בודאי שיש בכך בל תשחית!

ת: לא ודאי.  בל תשחית, זה כאשר אדם משחית כדי להשחית, כגון ונדליזם.  אך אם יש לו איזה צורך בזה, אין זה נקרא בל תשחית.  הרי אי אפשר לבטל את כל הערך של התעשייה שמביאה אושר וברכה עצומים לאדם.  אבל צריך לסדר אותה באופן מוסרי.  עיין המאמר של מרן הרב קוק על תום ומדע, שיש מתלוננים שהמדע מקלקל את התום, אך אי אפשר לעצור את המדע, וגם הוא נצרך, אלא יש לרוממו על ידי תום (מאמרי הראיה 243). ועיין מאמרו על שופר וחצוצרות, שיש לצרף את המלאכותי - חצוצרות, לטבעי - שופר (שם 146).  עיין מאמרו על האווז של אגדות רבה בר בר חנה, שהמדע מביא ברכה בהיותו מכוון על ידי אמונה טהורה (שם 348), וכן מאמרו של רבנו הרב צבי יהודה אחדות המציאות השלמה, איך כל כח העולם לווה מכח אחר ואחר כך מחזיר לו (אור לנתיבתי רמג).  הקיצור, אי אפשר לפסוק בסכין חריף שזה בל תשחית.

ש: אבל אולי מצות ישוב הארץ, שהרי יש מצוה ליישב את ארצנו ולבנותה ולא להרוס אותה?

ת: הרי אמרנו שגם התעשייה בונה את ארצנו.  אגב, כל הנימוקים הנ"ל הם אולי הוא אמינא עבורנו, אך בודאי לא עבור אומות העלם.

ש: ומה עם הלכות שכנים?

ת: זה כבר יותר קרוב.  אסור לאדם לעשות ברשותו דברים שמזיקים לשכנים.  הפרטים המדוייקים נקבעים על ידי חז"ל כי בודאי אי אפשר להכריח אדם לא לעשות כלום.  אך העיקרון הוא שאסור להזיק לשכנים.  וענייננו זו הרחבה גדולה של הלכות שכנים.  בכל זאת זה  יהיה חידוש גדול.

ש: אז באמת איפה כתוב בתורה שאסור לייצר יותר מדי פחמן דו חמצני ולחמם כדור הארץ?

ת: לא כתוב!  לא צריך לכתוב הכל.  התורה לא ניתנה לטפשים אלא לחכמים.  מה שאדם יכול להבין לבדו, אין צורך לכתוב בתורה.  לפעמים בגמרא שואלים איזה פסוק הוא המקור ועונים: "למה לי קרא?!  סברא"!  זו סברא פשוטה שאסור להרוס את כדור הארץ!  אחר כך באים חכמים ומתקנים תקנות מדוייקות כמה, כמבואר בבבא בתרא על תוקף תקנות אנשי העיר, והוא הדין אנשי המדינה, ודינא דמלכותא דינא.

ש: וזה גם מחייב את אומות העולם?!  הרי זה לא בשבע מצוות בני נח?!

ת: שבע מצוות בני נח הם רק אלה שחייבים מיתה.  אבל יש עוד.  יש מרבותינו שכתבו, שכל המצוות התלויות בסברה, הכל מתחייבים בהן, אף בני נח, שהרי השכל הוא דבר כלל אנושי (הקדמת רב ניסים גאון למפתח מנעולי התלמוד.  חובות הלבבות ג ו.  אבני נזר יו"ד שו אות יז בד"ה ר"י מיגאש. מובאים בספרי הדל "טללי אורות", חלק א, פרשת נח, הדת האוניברסלית עמ' 18).  זה הכלל, דרך ארץ קדמה לתורה, כלומר הבינה הטבעית והמוסר הטבעי.

 

ראה שיעורו של הרב בענין:

http://shlomo-aviner.net/index.php/%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%AA_%D7%90%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%94_(%D7%95%D7%99%D7%93%D7%90%D7%95)