לך לגישור

 הרב שלמה אבינר

 

אם יש לכם סכסוך שלא הצלחתם לפתור בכחות עצמכם, אל תלכו לבית דין וקל וחומר לא לבית משפט, אלא פנו לגישור, שזה האידיאל על פי התורה ועל פי הצדק המוסרי. אגב, חוק חדש מחייב ארבע פגישות גישור טרם פתיחת תיק גירושין.

אל תדאגו שבכך הנכם מקפחים את פרנסתם של הדיינים, של השופטים, של עורכי הדין, ושל כל עוזריהם, שהרי גם בלעדיכם, תישאר להם עבודה די והותר.

ומה בין בורר לבין מגשר?  הבורר מקשיב לשני הצדדים, מכריע והם חייבים לקבל הכרעתו, מה שאין כן המגשר שמביא לידי הסכמה את שני הצדדים. גם בורר הוא יותר טוב מבית דין וקל וחומר מבית משפט, אבל מגשר הוא הכי טוב.

הוא חוסך שלושה דברים יקרים מכל: הרבה כסף, הרבה זמן, הרבה ידידות וגם עוגמת נפש גדולה לילדים.  אכן, אפשר לפתור סכסוך ולהישאר ידידים.  לא נתפלא שבמקרים רבים זוגות שהחליטו להתגרש ופנו למגשר כדי להסדיר ענייני ממון ועוד, הנה בדרך פלא הגיעו להסכמות שונות בדרכי שלום, ומתוך כך ראו שהם מסוגלים להסתדר יחד ולכן החליטו לא להתגרש. 


יש ועוכי דין מקצינים את הטענות ומחריפים את הסכסוך,ולפעמים כתוצאה מזה הצדדים נשארים עויינים לכל אורך חייהם לשוא.

אם כן, בכל סכסוך כספי, אל תהססו, פנו לגישור.  אם החלטתם להתגרש, הלב כואב ודואב, אך אין זו סיבה למשוך שנים של ויכוחים טעוני שנאה והוצאות עתק, לגבי ארבעת הדברים שצריכים הכרעה: חלוקת רכוש, גובה מזונות, משמורת ילדים, סדרי ראיה.  פנו לגישור.

לצערנו, ההסטוריה האנושית במובן זה התחילה ברגל שמאל. קין והבל, על אף היותם אחים, לא הגיעו  לידי הסכמה.  קם קין והרג את הבל.  ראו, הוזהרתם.  יש באדם יצר מחלוקת, יצר אלימות, יצר שנאה.  אך אין זה חייב להיות ככה.  אפשר לבנות גשר בין שני אנשים, ואז טוב לשניהם.  גשר על ידי הגישור של המגשר.

גם מדינות גדולות שלחמו מלחמות דמים במשך מאות שנים, הגיעו להסכמה על ידי גישור, וטוב לשניהן.  קל וחומר, שני אנשים טובים, שני יהודים טובים.

לכן, לך לגישור. הוא הולך על פי דרכו של אהרן הכהן. י