אוניברסיטה כשרה, צבא כשר, עם כשר

 הרב שלמה אבינר

[ראיון ]

 

ש: מה עדיף, אוניברסיטה רגילה בה נפגשים יחד דתיים וחילוניים או מכללה נפרדת לדתיים?

ת: באופן עקרוני ודאי עדיף ללמוד כולנו יחד, כי אנו עם אחד.  אבל בתנאי שאין זה מקלקל את יראת השמים.  לכן אם יש קלקולים בתכנים הנלמדים, קלקולים בתרבות הכללית השולטת שם, וכן אם יש עירוב בנים-בנות, אז מכללה כשרה עדיפה.  יראת שמים חשובה מכל.

ש: אבל במכללות אין כל המקצועות, אז הדתיים יפסידו מקצועות חשובים.

ש: נכון.  ריבוי דעת הוא באמת חשוב, אך להיות ישר וטוב הוא יותר חשוב.  יתר על כן, כל ברכתה של הדעת תלויה בכך שהאדם הינו טוב.  ללא זאת, הוא עלול להשתמש בה לרעה.  מרן הרב קוק מסביר באורות התשובה שהחטא מטמטם את אור השכל (י ה).  וכן הוא כותב: "יתעסקו המדעים איך להוציא מן הכח אל הפועל את כל הפרטים, שהרצונות הטובים והישרים השולטים בעולם שואפים אליהם, והם הם כל צרכי החיים ההגונים החמריים והרוחניים, אבל מרום פסגת מטרתם הכללית צריך להיות עדינותו של הרצון עצמו" (שם טו ב).

ש: לא כולם מבינים את זאת?

ת: לא נכון.  גם גויים ישרים מבינים זאת.  ההומאניסט רבלה  Rabelais כתב: מדע ללא מצפון אינו אלא חורבן הנשמה.  והוא אומר זאת בשם שלמה המלך!

ש: באמת?!

ת: כן.  זה לשונו:

Mais par ce que selon les dire du Sage Salomon, Sapience n'entre point en âme malveillante, et science sans conscience n'est que ruine de l'âme, il te conviens servir, aimer et craindre Dieu, et en lui remettre toutes tes pensées et tout ton espoir; et par une foi charitable, lui être fidèle, en sorte que jamais tu ne t'en écartes par péché.


ש: אולי אפשר לקבל תרגום?

ת: אבל לפי דברי החכם שלמה, דעת אינה נכנסת לנשמה זדונית, וחכמה ללא מצפון אינה אלא חורבן הנשמה, לכן מתאים לך לעבוד, לאהוב ולירא את ד', ולמסור לו כל מחשבותיך וכל תקותך.  ועל ידי אמונה מלאת חסד, להיות נאמן לו, כך שלעולם לא תסטה ממנו על ידי החטא.

ש: בשביל גוי זה מכובד מאוד...  אבל אם איני טועה, הרב בעצמו למד באוניברסיטה בחוץ לארץ?

ת: כן.  שבע שנים.  אבל לא גרתי שם ולא התחברתי שם.  כמובן היו לי יחסי כבוד ונימוס עם כולם אבל לא מעבר לזה.  חיים חברתיים מצאתי בבני עקיבא בו הייתי חבר בלב ובנפש.

ש: ולא היו בנות באוניברסיטה?!

ת: למדתי מתימטיקה ופיסיקה.  שם לא היו בנות.  רק שנה אחת היתה בת אחת בלבד, היא ישבה בקצה של האולם, אז בחרתי לשבת בקצה השני, ולא היה לי שום קשר.  כמובן שלא השתתפתי באף אירוע חברתי מכל סוג ואין לי מושג מה קרה שם.

ש: גם אצלנו באוניברסיטה זה יכול להיות ככה?

ת: יכול להיות ככה, אך לצערנו זה לא ככה.  לימדתי שנתיים בבר אילן.  בקשו ממני, וכיון שבתי למדה שם, נענתי מתוך הכרת טובה.  לצערי העמוק, התביישתי ממה שראיתי שם, על אף שהיא מוגדרת כאוניברסיטה דתית.

ש: אם איני טועה, הרב גם שירת בצבא בחוץ לארץ. איך היה שם?  אני מרשה לשאול, כי בזמן האחרון יש תלונות חמורות ביחס לצניעות בצה"ל.

ש: אכן.  שירתתי שירות מלא, כלומר 16 חודשים, כמהנדס אלקטרוניקה.  אך לא נפגשתי מעולם ביחידה מעורבת חיילים-חיילות.  לפעמים הייתי מסדר איזה דבר אצל איזו פקידה או איזו קצינה, אך לא מעבר לזה.  ובל נתבלבל ונחשוב שהצרפתים הינם צנועים.  רחוק מכך!  אלא הם הבינו שצבא מעורב לא יפעל.

ש: לא היו שם אירועים חברתיים בעייתיים?

ת: אין לי מושג.  אולי היו אך לא כפו להשתתף בהם כמו פה.  צבא זה לא בשביל תרבות, זה בשביל להילחם.  ובודאי לא היו אימונים משותפים.  מה שקורה עתה בצבאנו האהוב, זה טירוף.  ד' ירחם.  נקוה שצה"ל יעשה תשובה מהר.  אוניברסיטה כשרה, צבא כשר, עם כשר.

ש: אמן.