האנגלים פורשים מן האיחוד האירופי - טוב ליהודים או לא טוב ליהודים?

 הרב שלמה אבינר


 

יש אומרים שזה לא טוב לבריטים. עם הבריטים יש לנו חשבון ישן איתם מזמן המנדט.  הם עשו לנו צרות צרורות. ממש רשעים מרושעים. לא כולם. היו טובים: בלפור, וינגייט, היו גם שוטרים בריטים שהגנו בגופם על יהודים. אך באופן כללי במנדט הבריטי היו רשעים מרושעים. הם הכשילו אותנו במלחמת יום העצמאות.  מהרגע שעזבו התחלנו לנצח.  אמר רבנו הרב צבי יהודה במאמרו 'על חילול הקודש' שכתב אחרי השבת השחורה: הבריטים עוד ישלמו על מה שהם עשו.  וכן היה. פעם הבריטים היו אימפריה ומאז דעכו.

יש להם עוד מה לשלם. אמנם לפני מספר שנים הגיעה משלחת אנשים זקנים מבריטניה, הצטלמו והודיעו: "אנחנו מבקשים סליחה בשם האומה הבריטית". אך ממשלת אנגליה עוד לא. לכן אם עקב זה יסבלו, לא לבכות. מגיע להם.

אבל יש אומרים שזה גם יחליש את האיחוד האירופי. האיחוד האירופי, מצד אחד יש לנו שיתוף פעולה איתו. אנו לא שייכים לאיחוד האירופי אך יש קשרים ויש שיתוף פעולה. מצד שני הם מציקים לנו, נוקטים עמדות פרו-פלסטיניות. חותמים בעד איסור לקנות תוצרת יהודה ושומרון וכדומה. מציקים לנו. זה מורכב.

העם היושב בציון, דתיים וחילוניים, אינו אוהב את האיחוד האירופי, כי אינו אוהב שמתערבים לו בעניינים. אתם לא תגידו לנו מה לעשות. להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון ירושלים. זה מעצבן את האזרח הישראלי. הוא מוכן לשתף פעולה אך לא לקבל תכתיבים.

אבל בשאלות מסוג זה, אם זה יחליש את אנגליה או לא, האם זה יחליש את האיחוד האירופי או לא, האם זה יהיה טוב ליהודים או לא, אי אפשר לדעת מראש, זה תהליך ארוך של שנים. אי אפשר לנבא היסטוריה. משתדלים לשער כדי לדעת איך לתכנן צעדים מדיניים וצבאיים, אבל אלו זה השערות בעלמא. גם השערות הן חשובות גם אם לפעמים תועים. אך אי אפשר לדעת האם המהלך הזה הוא לטוב או לרע. ימים יגידו. אם היו נביאים היו יודעים אך אין לנו היום נביאים כבר אלפיים שנה (בבא בתרא יב א).

ואנו נמשיך לבנות את ארצנו ולהיבנות בה בחסדי ד' עלינו.