הכרעה בין הזרמים

 הרב שלמה אבינר

 

שאלה: איך אני יכול לדעת שאני עובד את ד' בדרך הנכונה?  הרי יש  זרמים רבים: חסידי, ליטאי, דתי-לאומי וכו', ויש לכל אחד גישה אחרת.  איך מחליטים בין הזרמים?

תשובה: יש לשבור את הראש.  לומדים את כל הזרמים, לומדים את ההוכחות, רואים את ההבדלים, ואז מחליטים.  אין דרך פלא כדי לדעת.  ומי שלא יכול, עליו נאמר: עשה לך רב.  אדם סומך על רבו ועושה מה שרבו מדריך אותו.  כמובן זה חוזר לשאלה הראשונה, איזה רב יבחר לעצמו?  תשובה: רב שיביא לו הכי הרבה ברכה במדות טובות, ביראת שמים ובתורה, ולא קשור לאיזה זרם הוא שייך.

ש: אבל יש בכל הזרמים התיחסות שונה לגבי הציונות?

ת: זו שאלה ישנה שאינה עומדת על הפרק היום.  לפני מאה וחמישים שנה, כשהתחילה  שיבת ציון, התלבטו חכמינו אם לתמוך בה או לא. יש אמרו שזה יביא ברכה ויש אמרו שזה יביא קלקול.  אבל מאז עברו הרבה שנים ורואים ששיבת ציון הצליחה.  כל מה שאנחנו עושים כאן בארצנו מצליח, גם מבחינה רוחנית גם מבחינה גשמית, ובחוץ לארץ הכל נחרב.  גם השואה החריבה את גופינו וגם התבוללות החריבה את נשמותינו.

ש: האם עדיף לקחת דבר מכל קבוצה, או יותר טוב להיות שייך רק לזרם אחד?

ת: בודאי שבכל זרם וזרם, יש דבר טוב, והיהדות כוללת כל הזרמים.  לכן צריך ללמוד את כל הזרמים, אבל זו לא מלאכה קלה לעשות את ההרכבה הזאת. מרן הרב קוק עשה את ההרכבה הזאת, האחדות הכוללת, ואנחנו – ברוך ד', סומכים עליו.

 

ראה בבלוג :

http://maale.org.il/index.php/blog/show?vidid=5276&type=blog