שיח רפורמי מעניין

 הרב שלמה אבינר

 

מעשה שהיה כך היה.  לפני כארבעים שנה, בהיותי גר בקיבוץ לביא, קיבוץ דתי נפלא בגליל תחתון, קיבלתי הזמנה לדבר בקיבוץ השומר הצעיר השכן, כיון שהם מתעניינים בזרמים ביהדות.  חשבתי לתומי שאדבר על הזרם שלי, הוא הוא זרם קיבוץ-דתי שהוא זרם טהור וקדוש.

אך כאשר הגעתי הבנתי שטמנו לי פח, שלא מדובר בשיעור, אלא בסמפוזיון עם שני ראבייס רפורמים כשאני מוגדר כזרם אורטודוקסי.  לו ידעתי מראש, לא הייתי בא, אך דיעבד, לא רציתי לפגוע ונשארתי.

אם כן, היו שני ראבייס רפורמים, עולים חדשים מאמריקה, דווקא די סימפטיים, ואמרתי להם בנימוס רב: "עשו ראשונה כי אתם הרבים" (מלכים א יח כה).

אז הם הסבירו באריכות שאמנם משה רבנו היה אדם חכם מאוד, אבל זה רק היה ביחס לזמנו, אך לו היה חי בזמננו, היה נחשב לפרימיטיבי.  כדוגמא לכך משה חשב שהאל זקוק לבית כדי לגור בו, כלומר לבית-מקדש, כאילו הוא בן אנוש.  הוספתי בהומור שגם לא בן אנוש מתורבת, כי בבית-המקדש אין חדר אמבטיה עבורו...

הם הסבירו באריכות שהתורה עבר זמנה ובטל קרבנה.  לא אלאה אותכם בפרטים, קוראים יקרים, כי אתם מכירים את זה השיח שלהם.  בקיצור, התורה בטלה, המצוות אינן מחייבות.  ובמקום זה, יש ערכים, ערכים הומניים, חברתיים, מוסריים וגם דתיים – וזו היהדות האמיתית.  זו ההגדרה החדשה של היהדות: ערכים מוסריים-דתיים.

כאשר תמו לדבר, שאלתי אותם: אם כן, לדבריכם, מי שאינו חי על פי הערכים המוסרים-דתיים שלכם, אינו יהודי.

כאיש אחד בלב אחד, ענו בנחישות: לא! 

אז פניתי לקהל הנכבד: שמעתם, חבר'ה, מה הם אומרים עליכם?!

הם נבוכו ותקנו מיד: לא אמרנו זאת!

שאלתי בתמימות: מה לא אמרתם? 

- לא אמרנו שאינם יהודים...

חזרתי על דבריי בסבלנות: אמרתם שיהדות היא מערכת ערכים-מוסריים-דתיים, כן או לא?

-          כך אמרנו.
-         
אז, מי שלא חי על פיה אינו יהודי?
-         
כן, מבחינה מסויימת, גמגמו.
-         
מה זאת אומרת, מבחינה מסויימת?  אם יהדות היא ערכים מוסרים-דתים, אז מי שאינו הולך בה כפי הגדרתכם, אז הוא יהודי או לא?
-         
לא, הודו כמו בכפיה.
-         
שמעתם, חבר'ה, מה הם אומרים עליכם?

אחר כך התחיל תורי לדבר, הסברתי שיהדות היא סגולה מיוחדת שזורמת דרך האם.  לא אלאה אתכם, קוראים יקרים, הרי אתם יודעים כל זאת.  הוספתי שכמובן סגולה זו באה לידי ביטוי דרך מצוות, אבל  מי שלא מקיים מצוות, גם הוא יהודי.  לכן, חבר'ה, אתם יהודים כמונו.

אחד מהקהל ביקש זכות הדיבור.  וכך אמר: זה האורתודוקסי מהקיבוץ השכן, הוא אומר דברים מעניינים, אפשר להסכים איתו או לא להסכים, אבל הוא אומר משהו.  אבל אתם הרפורמים, מה אתם אומרים: שיש ערכים מוסריים ושמהתורה לוקחים מה שרוצים.  בשביל לומר את זה, אנחנו לא צריכים אתכם, כבר חשבנו על זה לבד.

ובזה הסתיים הסמפוזיון המעניין.